TEMPO ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ COVID-19 W STANACH ZJEDNOCZONYCH
(analiza z dnia 27 marca 2020 r.)

Liczba zgłoszonych i potwierdzonych przypadków Covid -19 w Stanach Zjednoczonych (wykluczając NYC) wzrosła wczoraj o 20,0%, potwierdzając w ten sposób trend spadkowy przyrostu zakażeń w ciągu ostatnich kilku dni.

Biorąc pod uwagę powszechne doniesienia o trudnościach w uzyskaniu testów, statystyki podawane z dnia na dzień wydają się być nie całkiem wiarygodne i nieprzewidywalne. Mimo to, poprawa utrzymuje się przez kilka dni, co sprawia, że ​​jesteśmy bardziej skłonni traktować ją poważnie. Wskaźnik podwojenia całkowitej liczby nowych zakażeń wynosi obecnie 3,8 dnia, w porównaniu z 1,9 dnia zaledwie cztery dni temu. 

Jest to pozytywne, ale USA (z wyjątkiem NYC)  jest nadal na kursie wzrostu liczby nowych zakażeń o 100 000 w niecały tydzień. Gwałtowny wzrost liczby przypadków w niektórych stanach, zwłaszcza na Florydzie, w stanie Georgia i New Jersey, gdzie liczba przypadków podwoiła się w ciągu ostatnich trzech dni, sygnalizuje, że spowolnienie rozprzestrzeniania się infekcji nie jest jednolite i gwałtowne przyrosty zakażeń nadal są możliwe.

Dane dotyczące zgonów są bardziej wiarygodne i nadal gwałtownie rosną, podwajając się mniej więcej co 2 i pół dnia. Do końca przyszłego tygodnia w USA prawdopodobnie będzie dochodzić do 1000 zgonów dziennie.

Nowy Jork miał wczoraj swój czarny dzień, ponieważ liczba zakażeń wzrosła o 28,3%, co stanowi największy przyrost od niedzieli. Jest to rozczarowujące, ale niekoniecznie oznacza to pogorszenie trendu. Tydzień temu liczba przypadków w Nowym Jorku rosła o około 100% dziennie, więc trend ten jest nadal niekorzystny. 

Włochy ogłosiły wczoraj wzrost liczby nowych przypadków o 7,5% - najmniejszy wzrost w ciągu jednego dnia od wybuchu epidemii. Całkowita liczba infekcji w tym tempie podwaja się co 9,5 dnia. Kilka tygodni temu liczba przypadków podwajała się co trzy dni.

Tempo wzrostu infekcji stopniowo spowalnia się również w pozostałej części kontynentalnej Europy Zachodniej. Wyjątek stanowią Wielka Brytania i Hiszpania, gdzie liczba przypadków wzrasta o około 20% dziennie.

Zobacz także...

Przewiń